O našem domku

Úvod a aktualní stav

Na konci roku 2009 jsme se definitivně rozhodli, že se osamostatníme a pustíme se do stavby rodiného domu. Od té doby se spustil tok velkých i drobných činností. Je pravdou, že o většině z nich nemám tušení, protože většinu času pro přípravu stavby (od vybrání vzhledu domu, výběru stavební firmy, zařizování hypotéky až po stavbu základové desky) věnovala moje drahá polovička, za což jí vyslovuji velký dík :).

První kroky bylo důkladné pročítání webů a diskuzí o stavbách, prozkoumání chyb ostatních a poučení z nich :). Potom jsme prolistovali hodně katalogů typových domů od různých firem, prošli jsme několik typových domů, navštívili několik výstav. Ze všeho tohoto vznikl půdorys našeho domu a fakt, že to bude dřevostavba...

Takto vypadal náš vysněný domeček ve fázi studie.

náhled domu

A už je možné tento koncept srovnat i s reálnou fotografií - aneb "Najdi 10 rozdílů" :)))


rozestavěný dům

Aktuální stav: bydlíme :-)
Více se o historii výstavby dozvíte z našeho stavebního deníku.

Umístění

Náš dům bude stát ve středních Čechách v malé vesničce s desítky obyvateli. Okolo nás je několik dalších stavebních parcel, ale pokud je nám známo, pouze na jedné se v blízké budoucnosti bude stavět. Zčásti je okolo nás stará zástavba a zčásti louky, "satelit" nehrozí. Ob jednu parcelu od nás je větší louka, kterou občas navštěvují místní krávy (samozřejmě čtyřnohé) :-) Od hlavní silnice jsme chráněni dalšími pozemky se zahrádkami. Sousedé jsou milí a příležitostně nás se stavbou podporují.

parcela

Technologie stavby domu

Náš dům bude difuzně otevřená dřevostavba. To první znamená, že v konstrukci stěny nebude  například parozábrana či polystyren a vodní páry budou moci pronikat ven konstrukcí stěny. Místo často používaného polystyrenu bude dům zateplen vatou ve dvou vrstvách a zvenku ještě dřevovláknitou deskou. Označení dřevostavba znamená, že nosným prvkem stěny bude dřevěná konstrukce.

skladba stěny

Stěny budou připraveny včetně oken, parapetů apod. v hale výrobce - firmy Alfahaus a dovezeny k nám na kamionech. Pak budou usazeny jeřábem na základovou desku. Hrubá stavba bude trvat jeden až dva dny a předávat by se mělo za 2-3 měsíce. Stavební firma je velmi vstřícná a v průběhu příprav se nám velmi věnovali a vycházeli nám vstříc. Po zkušenostech s nimi a i na základě referencí očekáváme stejný přístup i v průběhu stavby. Jako velké plus mi přijde, že používají kvalitní materiály, ať už dřevo od Ladenburgeru, izolační a fasádní materiál od Intherma nebo sádrovláknité desky od Rigipsu. Přitom se tím moc nechlubí - nejspíš proto, že u nich nezvítězil marketing nad tím zbytkem :-)

Půdorys

Půdorys je jednoduchý, obdélníkový. Velikost domu je 13,5 x 8,4m. Spojená kuchyň (s ostrůvkem) a obývák, pracovna a dva další pokoje. Do technické místnosti nacpeme elektrokotel, bojler, pračku, sušičku (až bude), centrální vysavač (až bude), tepelné čerpadlo (jestli bude). V koupelně bude vyhrazený prostor pro infrasaunu (hudba budoucnosti).

půdorys

Barevné sladění, design

 • fasáda Mandarin 12
 • okna a rolety zlatý dub
 • podbití tabák (světle hnědá)
 • okapy a svody Ruukii cihlové
 • venkovní parapety světle hnědé
 • střecha Roeben Monza Plus měděná engoba

Kuchyň

Výběr kuchyně byl pro mě první oříšek :). Základní požadavky na kuchyň byly následující: varný ostrůvek, žádné horní skříňky, pouze spížová skříň, finanční limit 150-170 tisíc. Navštívili jsme několik kuchyňských studií a zde je několik postřehů: Sykora - kuchyně se mi docela líbily, ale ta cena už méně, Hanák - výstřel do tmy, ale získala jsem první návrh kuchyně, který se mi fakt líbil (víceméně ho máte před sebou :))), Elnar - docela spokojenost, ale návrh kuchyně nebyl pořád ono "pravé ořechové", Oresi - vzhledově krásné moderní kuchyně, výhodou byl grafický návrh zdarma, ale díky některým referencím jsme tuto firmu zavrhli. Nakonec vyhrál naše malé výběrové řízení soukromý truhlář - vyhrál v kritériích nejen svojí ochotou, ale i cenou a ostatně návrh, který je pod tímto odstavcem horovoří sám za sebe, nemyslíte? :))))

Kuchyň

Požadavky, filozofie a vychytávky

Dům jsme se samozřejmě snažili co nejvíce promyslet a přizpůsobit našim požadavkům. Včetně těch, které ještě neznáme :-D Některé z požadavků a dalších věcí, ke kterým jsme se postupně dostali:

 • dům s 4+1 bez schodů (maximálně jeden schod ke vchodu nebo na terasu)
 • z toho plyne přízemní dům
 • orientace vstup na S, terasa na J
 • valbová střecha s malým sklonem
 • 1m přesah střechy (řeší přehřívání, ochranu před deštěm apod. a není potřeba dále zastřešovat vchod)
 • malá jednoduchá chodba
 • výhled z kuchyně na vchod/vjezd
 • jeden záchod přístupný z chodby, nikoliv ze zádveří
 • jedna koupelna s vanou, sprcháčem a místem pro infrasaunu
 • podlahové topení ve všech místnostech
 • krbová kamna, která jsme později vyškrtli - ekonomicky je to nevýhodné a ta romantika nám za to nestojí
 • připravené rozvody pro centrální vysavač
 • světlovod Velux TWR v chodbě před posuvnými dveřmi zádveří
 • částečně pochůzí půda pro odkládání krámů
 • předokenní rolety (s ručním ovládáním), sítě na hmyz
 • LAN kabeláž zakončena v tech. místnosti a TV/SAT/RADIO zakončená na půdě

Doporučujeme firmy a řemeslníky

hvězdička Studio Mija - architekti, projektanti
hvězdičkaG + s.r.o. - geodeti
hvězdičkaPavel Makula - zemní práce
hvězdičkaJiří Šinogl - průkazy energetické náročnosti budov
hvězdičkaJaroslav Vosmík - autodoprava (Tatra)
hvězdičkaNerad - autodoprava (Liaz s rukou)
hvězdičkaPila Skalsko - p. Millerová
hvězdičkaLaštovka - autodoprava (sklápěcí Avia) 
hvězdičkaIng. Filip Klaubenschalk
hvězdičkaMarketis s.r.o. - koupelnové centrum
hvězdičkaSMART-VAC s.r.o. - centrální vysavače Electrolux (speciálně p. Čuba)
hvězdičkaNečada&Nečada - instalatéři
hvězdičkaAlfahaus - stavební firma (montované dřevostavby)
hvězdičkaPodlahy Varhaník
hvězdičkaPokla Sedlec - pokládka dlažby